miercuri, 10 noiembrie 2021

 CA UN BOCET, MAMA

  •      De ce n-am murit ieri, plâng,

Să mă-ngroape mai adânc ?

Şi de ce n-am fost o apă

Nevoie să n-am de groapă?!

     Dio, proaspăt absolvent al celui mai vestit liceu de pe meleagurile poetului naţional, revenea în Bucovina, patria părinţilor săi, taman la înmormântarea bunicii.

     Deşi în plină vară, soarele dungat în negru , muşca hulpav şi rece din tristeţea tuturor. Cerul întreg însă asista impasibil la ceremonia terestră,  lacrimogenă şi împăcată. Poate prea împăcată cu această situaţie ultimativă .

     Dio îşi ghemuise proaspetele aripi în buzunarele strâmte ale pantalonilor raiaţi. De ce ne întâlnim cu unii oameni doar la asemenea evenimente funebre ?! De ce a trebuit să moară bunica tocmai acum? Cui îi foloseşte moartea ei ?

    De ce ne zgârâie moartea aşa de dureros sufletele ? Ceilalţi oameni, în negru şi ei, cu feţele albite de durere ascultau predica preotului :

Căci din ţărână am venit

Şi-n ţărână ne întoarcem!...

 

     Cerul, grădină suspendată, aspiră ultimele raze ale zilei...Am venit, m-am îngropat, aştept lăstarii altei primăveri : mai puţin lacrimogenă. Măcar.

   Bocetul mamei se aude de dincolo de nori.


 

Costel Zăgan,DEŞERTUL DE CATIFEA (114)


ANGELINA JOLI

 


SINGUR CU DUMNEZEU

 Inima mă înconjoară numai ea mai palpită exist pentru prima oară iubire du-mă-n ispită Numai inima palpită Doamne totu-i inima ia-mă pe min...